گروه آموزشی علوم ناشنوایان مشهد
ارائه ی روش های نوین تدریس و حل مشکلات آموزگاران ابتدایی در درس علوم
قالب وبلاگ
   یکی از این جانوران قورباغه است . او جانوری خونسرد است در زمستان درجه حرارت بدنش آنقدر پایین می آید که از حرکت می افتد .اوخود را در گل ولای وقعر حوضچه ها مدفون می کند و در طول زمستان بی حرکت باقی می ماند. این انفعال زمستانی ، زمستان خوابی نام دارد . در بهار هوا گرم تر می شود . قورباغه دوباره فعال می شود . در تابستان هنگامی که هوا خیلی گرم است قورباغه مجددا خود را در گل و لای خنک مدفون می کند ویک بار دیگر غیر فعال می شود . این انفعال تابستانی ، تابستان گذرانی نامیده می شود .

·   موش خرمای کوهی یکی دیگر از جانورانی است که خواب زمستانی دارد . در این دوران ضربان قلب او از 140 بار در دقیقه به دو یا سه بار در دقیقه کاهش می یابد. دفعات تنفس از 25 بار در دقیقه به یک یا دو بار و درجه حرارت بدن از 38 درجه به 10 درجه ی سانتی گراد می رسد . معمولا این جانور در اواسط فروردین و اوایل اردیبهشت در حالی که کاهش وزن پیدا کرده و بسیار لاغر و ضعیف شده از خواب زمستانی بیدار می شود .

·   خرس های خاکستری برای دوره های طولانی تا هفت ماه در حالت خواب پیوسته به سر می برند . این خرس ها دمای بدن خود را بین 32 تا 35 درجه ی سانتی گراد نزدیک به میزان طبیعی ( غیر خواب زمستانی ) حفظ می نمایند و از مقادیر زیاد چربی بدنشان برای تامین آب از دست رفته و  انرژی مورد نیاز استفاده می کنند .

- چند جانور زمستان خواب دیگر عبارتند از : خفاش ها ، مرغ مگس خوار ( کوچک ترین پرنده ی دنیا ) و موش کیسه دار ، همستر ها ، حشره خوارانی مثل خارپشت ها و برخی از پرندگان موش خوار و خرس ها و ....

 

 

·       چرا گروهی از پرندگان مهاجرت می کنند؟

از آن جایی که اکثر پرندگان ،حشره خوار می باشند ودر فصل زمستان به دلیل سردی هوا حشرات می میرند یا به خواب زمستانی  فرو می روند ،برای پرندگان غذا بسیار کمیاب می شود . در نتیجه آنان مجبور به مهاجرت می شوند . پرندگان زیادی برای یافتن غذا به باغچه ها یا حیاط خانه ها سر می زنند .

پرستو ها ، کوکوها ، چکاوک ها ، سارها و غاز ها و بسیاری از پرندگان  حشره خوار در پاییز به جاهای گرم تر  می روند و سپس با آغاز فصل بهار به محل سابق خود باز می گردند . این تغییر مکان فصلی پرندگان را مهاجرت می نامند .

 

جدول مربوط به مقایسه ی خواب زمستانی حیوانات و مهاجرت

 

خواب زمستانی

مهاجرت

حیوان

توضیحات

حیوان

توضیحات

خفاش ها

در غارها

پرستوها

کوچ فصلی

جوندگان کوچک

حفر زیر زمینی

ماهی آزاد

کوچ به اقیانوس ها

سنجاب و موش

نیمی از عمر خود را در خواب هستند

مارماهی ها

کوچ از اقیانوس ها

جوجه تیغی

زمستان خواب حقیقی

اردک ها

کوچ به شمال

موش خرما

زمستان خواب حقیقی

مرغابی ها

کوچ به شمال

قورباغه و وزغ

تابستان خوابی

غاز ها

کوچ به شمال

مارها

خرسها

ماهی ها

پروانه ها

پینه دوز ها

گوزن ها جهت  یافتن علف های تازه کوچ می کنند .

 

منبع :

 کتاب راهنمای تدریس معلم علوم ابتدایی

منابع اینترنتی

[ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ ] [ 15 ] [ ربیـــــع ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

با سلام
با توجه به گسترش اینترنت در تمامی امور خصوصا آموزش و پرورش گروه علوم ناشنوایان مقطع ابتدایی اموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی با هماهنگی و نظارت مستقیم کارشناس آموزش ناشنوایان خراسان رضوی بر آن شد تا با جمع آوري مطالب نوين آموزشي از دنیای بیکران مجازی و تجارب و نظرات ارزنده همكاران و قرار دادن آنها در اين وبلاگ به عنوان مرجعي براي همكاران محترم و دانش آموزان ناشنوا گامي در جهت رفع نيازهاي آموزشي اين عزيزان برداشته و سعي در بهبود آموزش علوم نمايید.
****************************
****************************
فقر ، شب را بي غذا سر كردن نيست .

فقر ، روز را بي انديشه سر كردن است .

**************************
امکانات وب